Wlastimil HOFMAN (1881-1970) Ucieczka do Egiptu

Ogłoszenie archiwalne! Wygasło: Środa, 21 Sierpień, 2019  19:24
  • Kategoria: Sztuka i Antyki
  • Stan:Używane
  • Cena: 10 000 zł

Opis oferty:

"Ucieczka do Egiptu" 1943 rok

OBRAZ W LICYTACJI OD 1 ZŁ DO 30 MAJA NA ALLEGRO
Proszę wpisać ten sam tytuł

Autentyczna praca jednego z najsłynniejszych, polskich malarzy początku XX wieku - Wlastimila Hofmana przedstawiająca scenę ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu. W poziomej kompozycji artysta ukazał górzysty, pustynny pejzaż. Pomiędzy brązowymi piaskami widnieją niewielkie, ciemne sylwetki Marii z małym Jezusem na osiołku oraz idącymi za nimi Józefa. Piaszczysta płaszczyzna ciągnie się aż po horyzont sceny, na końcu której wyróżniają się pustynne góry, nad którymi góruje błękitne niebo.

Praca ta powstała w czasie II wojny światowej, kiedy Hofman wraz z żoną Adą mieszkał w Palestynie. Pobyt w Ziemi Świętej i tamtejsze krajobrazy zapewne zainspirowały go do namalowania prezentowanej sceny.

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana i datowana w lewym, dolnym rogu: "Wlastimil Hofman | 1943" (sygnatura oryginalna, autorska).

Wymiary: 24,5 x 35,5 cm (w świetle passe partout), z ramą: 52 x 63 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w srebrną, przecieraną ramę z płóciennym passe partout.


Wlastimil Hofman (1881 - 1970) malarz urodzony w Czechach, przedstawiciel symbolizmu. W 1889 roku wraz z rodziną przeniósł się do Krakowa. W 1896 roku rozpoczął studia w SSP u J. Malczewskiego, L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego. W latach 1899-1901 studiował w Paryżu. Od 1904 roku należał do Towarzystwa Artystów Czeskich "Mánes" i Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". W 1905 roku powstała "Spowiedź", która wystawiona w 1906 roku w warszawskiej Zachęcie przyniosła mu sławę. W 1907 roku jako pierwszy Polak otrzymał nominację na członka wiedeńskiej Galerii Secesji. Rok 1939 zamknął okres spokojnego życia i zmusił do wojennej tułaczki przez Wołyń do Stambułu, Hajfy, Tel Awiwu, Jerozolimy. Do Krakowa powrócił w czerwcu 1946 roku, ale już w 1947 roku wyjechał do Szklarskiej Poręby, gdzie zamieszkał w skromnym domku. W 1961 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W Szklarskiej Porębie do dziś znajduje się małe muzeum poświęcone jego twórczości. Istotny wpływ na twórczość Hofmana miała symbolistyczna sztuka Malczewskiego, z którym przyjaźnił się do jego śmierci. Hofman uznawany jest za kontynuatora zapoczątkowanej przez Malczewskiego linii symboliczno-alegorycznej w malarstwie. Malował też sceny o tematyce religijnej, antycznej, baśniowej i fantastycznej. Był również autorem scen rodzajowych z życia górali i wizerunków chłopów, w których akcentował folklor i dekoracyjność strojów.

To ogłoszenie jest archiwalne i może być nieaktualne.

Napisz wiadomość

Napisz wiadomość

Uzupełnij adres e-mail Wpisz poprawny adres e-mail
Uzupełnij treść zapytania Treść zapytania musi być dłuższa niż 2 znaki
Dodaj załącznik
Max. 5MB, Dozwolone: jpg, jpeg, png, doc, docx, pdf, gif, html, txt.
Potwierdź, że jesteś człowiekiem
Kraków
Salon Dzieł Sztuki CONNAI
Na Lento.pl od 23 maj 2019
Strona użytkownika
Obserwujesz ofertę
  • Wypromuj
  • Zgłoś naruszenie
  • Drukuj ulotkę
  • Edytuj/usuń