Kompozyty solid surface Corian Staron Krion - blaty umywalki
Kraków Pokaż na mapie ›
Odświeżone: Sobota, 22 Marzec, 2025 11:02
Szczegóły ogłoszenia
- Kategoria: Wyposażenie wnętrz / Pozostałe
- Stan:Nowe
Opis oferty
Kompozyty - materiały z przyszłościąLUXUM - producent wyposażenia wnętrz z kompozytów.
Tam, gdzie nie zawsze wystarczy kamień czy drewno, sprawdzą się tworzywa nowej generacji – kompozyty mineralne. To grupa materiałów stosowanych do produkcji blatów kuchennych, stołów, parapetów, frontów szafek, okładzin ściennych oraz zlewozmywaków. Wiele z nich do złudzenia przypomina kamień.
Kompozyty (Solid Surface - to znaczy trwała powierzchnia) powstają z wodorotlenku glinu (pozyskuje się go ze zmielonej skały), ze spoiwa z żywicy akrylowej oraz z pigmentów. Wodorotlenek glinu nadaje im twardość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Żywica sprawia, że są znacznie lżejsze od kamienia i termoplastyczne. Pozwala to na ich dowolne formowanie, nadawanie im nietypowych kształtów i komponowanie z nich nawet najbardziej fantazyjnych wzorów. Od lat 60., kiedy to w firmie Du Pont wynaleziono corian (uważany często za jedyny prawdziwy Solid Surface), powstało wiele produktów o bardzo zbliżonym składzie. Materiały te są bardziej miękkie od tych z akrylem, łatwiej je zarysować, ale są bardzo odporne na działanie agresywnych związków chemicznych.
Osobną grupę tworzą kompozyty, które są wykorzystywane do produkcji zlewozmywaków. Wypełniaczem są tu zmielony granit, wodorotlenek glinu, kwarc i krzem, a spoiwem jest żywica akrylowa. Każda z firm produkujących zlewozmywaki używa innej nazwy tworzywa. Najbardziej znanymi producentami są Franke (kompozyt określany jako fragranit), Blanco (wykonują zlewozmywaki z silgranitu) oraz Teka (tegranit).
Kompozyty zawierają około 80% wodorotlenku glinu i 20% żywicy akrylowej. Na rynku można je spotkać pod różnymi nazwami firmowymi:
Corian, Kerrock, Staron, Krion, Rausolid, Montelli - seria ultra czy też cristilan, Hanex, Hi-Macs
Niekiedy zamiast żywicy akrylowej stosuje się żywice poliestrowe. Zawierają je takie kompozyty, jak: marlan, poligranit, top stone, montelli - seria basic.
Materiały bez wad?
Uwaga na gorące. Kompozyty nie są odporne na temperaturę powyżej 180-190°C (poza zlewozmywakami z kompozytów wzmocnionych). Gorący garnek postawiony na blacie może spowodować jego wybrzuszenia lub pęknięcia. Przy płytach gazowych i elektrycznych blat musi być podklejony taśmą termoizolacyjną, niezabezpieczony w ten sposób może pod wpływem wysokiej temperatury (około 200°C) pękać.
Zarysowania. Trudniej je zarysować niż marmur, drewno czy laminat, jednak nie należy bezpośrednio na nich kroić czy też przesuwać po nich naczyń. Rysy są bardziej widoczne na powierzchniach ciemnych i błyszczących. Dlatego w miejscach narażonych na zarysowania (parapety, na których stoją doniczki z kwiatami) lepiej zastosować tworzywo jasne i matowe. Rysy można spolerować samodzielnie papierem ściernym.
Cena. Ogranicza jego dostępność. Kompozyt to tworzywo kosztowne i ekskluzywne. Najdroższe znacznie przekraczają cenę granitu.
Firma LUXUM, to pierwszy i największy w Polsce producent wyrobów z kompozytów typu solid surface.
Blaty kompozytowe, umywalki, umywalki wielostanowiskowe, meble, nietypowe formy małej architektury, okładziny ścienne, obudowy i zabudowy oraz donice, lady recepcyjne.
Fachowe doradztwo, projektowanie, realizacje i montaże na terenie całej Polski.
Zobacz więcej na www.luxum.pl
Sprawdź zainteresowanie tym ogłoszeniem
Wyświetlenia
Data dodania
Ostatnio widziany
Obserwujących
Wysłane zapytania
Odsłony telefonu
- Wypromuj ogłoszenie
- Zgłoś naruszenie
- Drukuj ulotkę
- Edytuj/usuń ogłoszenie
- Udostępnij ogłoszenie
- Dodaj na Facebook