Kompozyty solid surface Corian Staron Krion - blaty umywalki

Odświeżone: Sobota, 22 Marzec, 2025  11:02

Szczegóły ogłoszenia

  • Kategoria: Wyposażenie wnętrz / Pozostałe
  • Stan:Nowe

Opis oferty

Kompozyty - materiały z przyszłością
LUXUM - producent wyposażenia wnętrz z kompozytów.

Tam, gdzie nie zawsze wystarczy kamień czy drewno, sprawdzą się tworzywa nowej generacji – kompozyty mineralne. To grupa materiałów stosowanych do produkcji blatów kuchennych, stołów, parapetów, frontów szafek, okładzin ściennych oraz zlewozmywaków. Wiele z nich do złudzenia przypomina kamień.
Kompozyty (Solid Surface - to znaczy trwała powierzchnia) powstają z wodorotlenku glinu (pozyskuje się go ze zmielonej skały), ze spoiwa z żywicy akrylowej oraz z pigmentów. Wodorotlenek glinu nadaje im twardość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Żywica sprawia, że są znacznie lżejsze od kamienia i termoplastyczne. Pozwala to na ich dowolne formowanie, nadawanie im nietypowych kształtów i komponowanie z nich nawet najbardziej fantazyjnych wzorów. Od lat 60., kiedy to w firmie Du Pont wynaleziono corian (uważany często za jedyny prawdziwy Solid Surface), powstało wiele produktów o bardzo zbliżonym składzie. Materiały te są bardziej miękkie od tych z akrylem, łatwiej je zarysować, ale są bardzo odporne na działanie agresywnych związków chemicznych.

Osobną grupę tworzą kompozyty, które są wykorzystywane do produkcji zlewozmywaków. Wypełniaczem są tu zmielony granit, wodorotlenek glinu, kwarc i krzem, a spoiwem jest żywica akrylowa. Każda z firm produkujących zlewozmywaki używa innej nazwy tworzywa. Najbardziej znanymi producentami są Franke (kompozyt określany jako fragranit), Blanco (wykonują zlewozmywaki z silgranitu) oraz Teka (tegranit).
Kompozyty zawierają około 80% wodorotlenku glinu i 20% żywicy akrylowej. Na rynku można je spotkać pod różnymi nazwami firmowymi:
Corian, Kerrock, Staron, Krion, Rausolid, Montelli - seria ultra czy też cristilan, Hanex, Hi-Macs
Niekiedy zamiast żywicy akrylowej stosuje się żywice poliestrowe. Zawierają je takie kompozyty, jak: marlan, poligranit, top stone, montelli - seria basic.
Materiały bez wad?
Uwaga na gorące. Kompozyty nie są odporne na temperaturę powyżej 180-190°C (poza zlewozmywakami z kompozytów wzmocnionych). Gorący garnek postawiony na blacie może spowodować jego wybrzuszenia lub pęknięcia. Przy płytach gazowych i elektrycznych blat musi być podklejony taśmą termoizolacyjną, niezabezpieczony w ten sposób może pod wpływem wysokiej temperatury (około 200°C) pękać.
Zarysowania. Trudniej je zarysować niż marmur, drewno czy laminat, jednak nie należy bezpośrednio na nich kroić czy też przesuwać po nich naczyń. Rysy są bardziej widoczne na powierzchniach ciemnych i błyszczących. Dlatego w miejscach narażonych na zarysowania (parapety, na których stoją doniczki z kwiatami) lepiej zastosować tworzywo jasne i matowe. Rysy można spolerować samodzielnie papierem ściernym.
Cena. Ogranicza jego dostępność. Kompozyt to tworzywo kosztowne i ekskluzywne. Najdroższe znacznie przekraczają cenę granitu.
Firma LUXUM, to pierwszy i największy w Polsce producent wyrobów z kompozytów typu solid surface.
Blaty kompozytowe, umywalki, umywalki wielostanowiskowe, meble, nietypowe formy małej architektury, okładziny ścienne, obudowy i zabudowy oraz donice, lady recepcyjne.
Fachowe doradztwo, projektowanie, realizacje i montaże na terenie całej Polski.
Zobacz więcej na www.luxum.pl
Sprawdź zainteresowanie tym ogłoszeniem
Wyświetlenia
Data dodania
Ostatnio widziany
Obserwujących
Wysłane zapytania
Odsłony telefonu
Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Konto firmowe
Na Lento.pl od 15 sie 2012
Strona użytkownika
  • Wypromuj
  • Zgłoś naruszenie
  • Drukuj ulotkę
  • Edytuj/usuń
Wyczyść historię

Udostępnij ogłoszenie

Udostępnij na FacebookUdostępnij na X Kopiuj link do ogłoszenia

Dodaj notatkę

Opis musi być krótszy niż 250 znaków